Според различните статистики на база проучвания в световен план, всеки пети, преболедувал COVID, проявява по-късно вторични симптоми, получени обикновено след увредено сърце или бели дробове.
В цифрите на тези статистики не влизат хората, които имат оплаквания като бързо изтощение дори от малки физически натоварвания и чувство за постоянна умора в продължение на месеци.
Ако е прекарана бронхопневмония, много често се изпитват симптоми като трудно дишане, кашлица, постоянна нужда от отхрачване, тежест в гърдите, обща интоксикация, пневмофиброза и др.
Освен дихателната система синдромът може да засегне също нервната и храносмилателната система и да причини главоболие, замаяност, диария, липса на апетит и др.
Препоръките на експертите при наличие на симптоми дълго време след преболедуване е да се предприемат сериозни мерки за рехабилитация по специално изработена постковид програма.
Какви процедури се включват в програмата за рехабилитация и възстановяване след коронавирус?
Пълната постковид програма може да включва терапии според индивидуалното състояние за най-малко 14-дневен престой в болница за рехабилитация. Процедурите се извършват от медицински специалисти със специална екипировка, а всички помещения и оборудването в тях се дезинфекцират и хигиенизират според установените изисквания.
Процедурите, предвидени в програмата, включват обикновено:
- физически упражнения с целенасочен характер, съчетани с правилно дишане;
- тренировки, осъществявани на ходеща пътека;
- вибрационен масаж;
- инхалации, комбинирани при необходимост с медикаментозно лечение;
- велотренировка;
- кварцова лампа.
Може да се използва високоинтензивна магнитотерапия за ускоряване на възстановителните процеси. Ако се провежда електролечение с високочестотен ток, се постигат противовъзпалителни и релаксиращи ефекти върху гладката мускулатура на бронхите и нервната система.
Към терапията могат да се включат още минерален басейн, кнайп пътека, посещаване на солна стая и др.
Какви резултати се постигат?
Положителните ефекти от различните процедури могат да се почувстват дори само за едноседмичен престой:
- Намалява се затрудненото дишане;
- Възстановяват се функциите на белите дробове;
- Минимизира се фиброзния процес;
- Подобрява се общото физическо състояние;
- Намалява се тревожността и се подобрява настроението;
- Укрепва се понижената имунна система.
По-голямата част от специалистите смятат, че по време на възстановителния период трябва да се обърне внимание и на пълноценното хранене. След приключване на възстановителната постковид програма се постига дълготраен ефект.
Макар че вирусът оказва различни отрицателни ефекти върху тялото, с правилно подбрани рехабилитационни методи може да се очаква пълно възстановяване. Важно е да се вземат навременни мерки, което ще намали значително риска от последствията със сериозен характер, а силата и енергията на тялото ще бъдат бързо възстановени.