Позната и като „физиотерапия”, физикалната терапия представлява клон от медицината, посветен на лечение и профилактика на различни заболявания с физикални фактори – естествени или преформирани.
Естествените, като слънце, вода, движение и др., са известни на хората още от древността, полагайки основите на топлолечението, хидротерапията и други направления от физиотерапията.
Към преформираните фактори се отнасят електрическият ток, ултразвукът, магнитното поле, лазерните лъчи и всички останали, прилагани чрез специална апаратура. Те служат като база за развитие на електролечението, ултразвуковата терапия, светлинната терапия и още редица физиотерапевтични раздели.
Физиотерапията разглежда човешкия организъм като цялост, върху която влияят физическото състояние, психологическите нагласи и начинът на живот.
Кога може да бъде приложена физиотерапия?
Търсейки информация за физиотерапия София или друго населено място, вероятно ще попаднете на множество предложения за физиотерапевтични услуги, извършвани в специализирани болници за рехабилитация и центрове.
Целта на физиотерапията е пълноценното възстановяване на пациента, като се подобрят неговите двигателни способности, различните умения и функции на отделните системи.
С подходящи физиотерапевтични методи може да се въздейства върху болести на:
- централната и периферната нервна система;
- сърдечно-съдова система;
- мускулно-скелетната система;
- дихателната система и др.
Обикновено физиотерапия е препоръчвана и за възстановяване след операции или получени травми, при хронични заболявания и други.
Списъкът на заболяванията и уврежданията, при които се прилага физиотерапия, е дълъг. Освен че може да бъде основно терапевтично средство, тя често е назначавана успоредно с медикаментозно лечение или след него, за да подпомогне процесите на възстановяване.
Кои са основните физиотерапевтични техники?
Едно от най-големите предимства на физиотерапията е, че е подходяща за справяне с много заболявания, боравейки с различни методи. Най-популярните сред тях са:
Масаж
Той е традиционна техника и се използва за терапевтични и превантивни цели. Може да се прави ръчно или посредством масажни устройства, като премахва болката, съдейства за нормалния приток на кръв и др.
Магнитотерапия
Техниката използва ефекта на магнитните вълни, които въздействат положително над отслабената зона и подобряват кръвоснабдяването. Особено благоприятно се отразява в следоперативния период върху функциите на вътрешните органи.
Електрофореза
Технологията е много популярен метод и се състои в прилагане на лекарства във възпаленото място с помощта на постоянен ток. По този начин не се нараняват здрави тъкани и лечението е по-ефикасно.
Лазерна терапия
Като съвременна техника тя е водеща и широко приложима поради високата си резултатност. Лазерните лъчи стимулират саморегулиращите се механизми и подобряват метаболитните процеси в засегнатите области. Терапията с лазер има противовъзпалителен ефект и помага за премахване на болката и подуването.
Провеждането на физиотерапия не предизвиква никакви нежелани ефекти при подходящи и извършени от квалифициран специалист процедури. Тя оказва продължителен ефект, а тъй като медицинските технологии се развиват постоянно, появяват се и нови физиотерапевтични методи.