Дисковата херния или дископатията е заболяване на междупрешленните дискове, които са свързващите елементи на прешленните тела. Когато се скъса твърдата обвивка на диска, излязлата мека вътрешност е възможно да притисне нервните влакна. Подобни увреждания причиняват болка в гърба, в кръста, мускулни спазми и др.
Причини за дископатия могат да бъдат дегенеративни изменения, настъпващи с възрастта, но също и неправилна поза, неправилен двигателен режим, наднормено тегло, микротравми и др.
Какви са възможностите за лечение?
Съществуват много начини за лечение на това гръбначно заболяване. Обикновено се комбинират няколко лечения с цел да се облекчи болката в краткосрочен план или да се приложи дългосрочна рехабилитация.
В зависимост от степента на заболяването се назначава и съответното лечение. Повечето хора, страдащи от дископатия, нямат нужда от операция.
За контролиране на леки до умерени болки могат да се използват:
- противовъзпалителни средства;
- кинезитерапия;
- озонотерапия;
- балнеолечение;
- комплексна терапия и др.
Хирургичната операция е подходяща само ако симптомите не се повлияват от други лечебни методи. Но при повечето пациенти нехирургичното лечение се оказва доста ефективно.
Ако се направят промени в начина на живот и ергономията се използва правилно, дългосрочната перспектива за състоянието е благоприятна.
Каква рехабилитация може да се приложи?
Болките и дискомфортът в областта на гърба са сигнал да се посети невролог, който след преглед и различни изследвания ще постави точна диагноза, ще назначи медикаментозно лечение и ще даде насоченост за физиотерапевтични процедури.
Когато бъде овладяна острата фаза, в специализирана болница за рехабилитационен ще се изготви индивидуална програма за рехабилитация. Тя ще помогне болката да бъде туширана и подобрена статиката ѝ.
Най-предпочитаният лечебен прийом е физиотерапията, защото е неинвазивен. След определен вид терапия болката бързо отшумява. Ако курсът е с правилно проведени възстановителни практики, резултатът ще бъде дълготраен.
За облекчаване на състоянието могат да бъдат приложени:
- загряващи/охлаждащи процедури;
- уреди с ултразвук;
- електроимпулсна терапия;
- фитотерапия;
- физически упражнения;
- мануална терапия, съчетана с масажи и др.
Целта на всички рехабилитационни техники е премахването на болката, възстановяване на подвижността в кръста, укрепване мускулите на гърба, седалището и корема и като краен резултат – самостоятелност на пациента при извършване на основни ежедневни дейности.
Терапевтът, прилагащ рехабилитационната програма, използва индивидуален подход, като насочва пациента към практични начини за ергономични промени на работното място и у дома, за да предотврати повторната поява на болка.
За профилактика на дископатия е важна добрата физическа активност, за да се избегне претоварването на определени сегменти на гръбнака. Правилното хранене, избягването на стреса и добрата биомеханика могат да помогнат да не се стига до неприятната сковаваща болка при дископатия.